ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Υπεύθυνη/ος πολιτικής για την κλιματική αλλαγή

Μοιράζεσαι μαζί μας το όραμα για αναχαίτιση της κλιματικής κρίσης και θωράκιση της Ελλάδας από τις χειρότερες επιπτώσεις της; Αν ναι, τότε στείλε μας το βιογραφικό σου για τη θέση της/του υπεύθυνης/ου κλιματικής πολιτικής.

Περιγραφή θέσης

  • Σχεδιασμός και συντονισμός δράσεων και παρεμβάσεων που αφορούν την κλιματική αλλαγή.
  • Συμμετοχή στην ευρωπαϊκή και τη διεθνή ομάδα του WWF για την κλιματική αλλαγή και συνδιαμόρφωση της στρατηγικής και των παρεμβάσεων σε επίπεδο ΕΕ και διεθνών πολιτικών για το κλίμα.
  • Διατύπωση κειμένων θέσης και παρεμβάσεων του WWF Ελλάς για την κλιματική αλλαγή.
  • Εκπροσώπηση της οργάνωσης σε συναντήσεις εργασίας και επιστημονικά συνέδρια.

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο σε επιστήμη σχετική με την κλιματική αλλαγή και μεταπτυχιακός τίτλος, που συνδυαστικά προσφέρουν βαθιά και λειτουργική γνώση των προκλήσεων που δημιουργεί η κλιματική αλλαγή, καθώς και των ευκαιριών και λύσεων για μετάβαση προς μια κλιματικά ουδέτερη οικονομία.
  • Αποδεδειγμένα άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας.

Εμπειρία και δεξιότητες

  • Άριστη ικανότητα επικοινωνίας σε γραπτό και προφορικό λόγο.
  • Καλή γνώση των κοινοτικών πολιτικών για την κλιματική αλλαγή, με έμφαση στην ενέργεια, τις μεταφορές και το κλιματικό αποτύπωμα της διατροφής.
  • Ικανότητα και διάθεση θετικής συνεργασίας και προγραμματισμού στο πλαίσιο ομάδας.
  • Γνώση των διεθνών πολιτικών και της νομοθεσίας της ΕΕ για την κλιματική αλλαγή.
  • Εμπειρία στη συνεργασία με διεθνείς φορείς και οργανισμούς.
  • Συμμετοχή σε δράσεις περιβαλλοντικών οργανώσεων.

Χαρακτηριστικά θέσης

Η θέση εντάσσεται στο τμήμα πολιτικής του οργανισμού και αφορά πλήρη απασχόληση με έδρα στην Αθήνα και άμεση έναρξη συνεργασίας. Απαιτεί συχνά και σε κάποιες περιπτώσεις πολυήμερα ταξίδια στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Πέραν των τακτικών αποδοχών παρέχεται, ιδιωτική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, κάλυψη των άμεσων εξόδων της εργασίας και - εάν απαιτείται - κάλυψη μέρους των εξόδων μετεγκατάστασης.

Διαδικασία αίτησης

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και μία συνοδευτική επιστολή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι τις 14 Φεβρουαρίου 2020.

Τόσο το βιογραφικό όσο και η συνοδευτική επιστολή, θα πρέπει να υποβληθούν στα ελληνικά και στα αγγλικά, και να καλύπτουν ξεκάθαρα όλα τα αντικείμενα που αναφέρονται παραπάνω σχετικά με το προφίλ του υποψήφιου.

Το WWF Ελλάς ακολουθεί την πολιτική των ίσων ευκαιριών. Όλοι οι υποψήφιοι αντιμετωπίζονται με ισότητα και σεβασμό ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, κάστας ή εθνικής καταγωγής, οικογενειακής κατάστασης, κατάστασης υγείας, ηλικίας, αναπηρίας, σεξουαλικού προσανατολισμού, θρησκείας και πολιτικών πεποιθήσεων.

Θέσεις εργασίας στην ομάδα Άμεσου Διαλόγου (direct dialogue)

Πληροφορίες και αίτηση εδώ.

ΕΚΤΑΚΤΟ

Μπες τώρα στη μάχη ενάντια στη κλιματική κρίση

Καθώς η κλιματική κρίση κλιμακώνεται εμείς δεν μένουμε σιωπηλοί.

Από το 1991 αγωνιζόμαστε ενάντια στις μεγαλύτερες περιβαλλοντικές προκλήσεις, μαχόμαστε κατά της απώλειας της άγριας ζωής, των δασικών πυρκαγιών και της υπεραλίευσης, ξεσκεπάζουμε την κακή νομοθεσία και τα περιβαλλοντικά εγκλήματα και κάνουμε νομικές παρεμβάσεις, σχεδιάζουμε λύσεις μακριά από τις ρυπογόνες πρακτικές των ορυκτών καυσίμων και αλλάζουμε συνειδήσει πολιτών και κυβερνήσεων. Πιστεύουμε πως είμαστε η γενιά που μπορεί να χτίσει το μέλλον της ανθρωπότητας διαφορετικά και για να συνεχίσουμε να μαχόμαστε για όλα όσα εκπροσωπούμε χρειαζόμαστε την οικονομική σου υποστήριξη περισσότερο από ποτέ.

Ακόμα και η πιο μικρή δωρεά είναι αρκετή για να συμβάλει στη πιο μεγάλη αλλαγή!

Υποστήριξε

Μοιράσου το με φίλους