ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συνεργάτης επικοινωνίας προγραμμάτων

Η περιβαλλοντική οργάνωση WWF Ελλάς αναζητά συνεργάτη επικοινωνίας που θα αναλάβει την προώθηση των περιβαλλοντικών προγραμμάτων. Ο/η συνεργάτης θα πρέπει να διαθέτει δημιουργική διάθεση και εμπειρία προκειμένου να μπορεί να επικοινωνήσει με συντονισμένο και αποτελεσματικό τρόπο μια πληθώρα δράσεων για το θαλάσσιο και χερσαίο περιβάλλον, τόσο στα οργανικά εργαλεία επικοινωνίας της οργάνωσης όσο και σε ΜΜΕ, ως μέλος του Τμήματος Communication & Engagement του WWF Ελλάς.

Περιγραφή θέσης

Ο/η συνεργάτης επικοινωνίας προγραμμάτων θα:

  • Συμμετέχει στον σχεδιασμό, συντονισμό και υλοποίηση δράσεων επικοινωνίας των περιβαλλοντικών προγραμμάτων του WWF, σε συνεργασία με το τμήμα Conservation, τo Τμήμα Communication & Engagement, εξωτερικούς συνεργάτες και εταίρους των προγραμμάτων.
  • Υποστηρίζει και ενισχύει την παρουσία της οργάνωσης στα ΜΜΕ ως προς το περιβαλλοντικό πρόγραμμα της οργάνωσης.
  • Συμμετέχει στη διαμόρφωση της επικοινωνιακής στρατηγικής της οργάνωσης και των επικοινωνιακών της αναγκών συνολικά.
  • Παίζει ενεργό ρόλο στη στρατηγική επικοινωνίας της Θαλάσσιας Μεσογειακής Πρωτοβουλίας του δικτύου του WWF.

Προφίλ υποψηφίου

Ο/η κατάλληλος/η υποψήφιος/α, θα πρέπει να διαθέτει:

  • Πτυχίο ανώτατου ή τεχνολογικού εκπαιδευτικού ιδρύματος ή μεταπτυχιακό δίπλωμα σε πεδίο συναφές με την επικοινωνία (Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Πολιτικής Επικοινωνίας, Μάρκετινγκ, κλπ)
  • Τριετή εμπειρία σε αντίστοιχη θέση σε κάποιον εκ των παραπάνω τομέων.
  • Εμπειρία στην παραγωγή περιεχομένου με ιδιαίτερη έμφαση στην συγγραφή κειμένων.
  • Εμπειρία στη διαχείριση μέσων κοινωνικής δικτύωσης.
  • Εμπειρία στη διαχείριση διαδικτυακών πλατφόρμων και ιστοσελίδων.
  • Επικοινωνιακή ευχέρεια, άνεση και μεταδοτικότητα στον προφορικό λόγο.
  • Ανεπτυγμένη ικανότητα διατύπωσης σκέψεων και επιχειρημάτων στον γραπτό λόγο.
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, γραπτά και προφορικά.
  • Δυνατότητα μετακινήσεων εντός και εκτός Ελλάδας.
  • Δυνατότητα άμεσης έναρξης εργασίας σε περίπτωση επιλογής.

Επιθυμητά προσόντα:

  • Γνώση προγραμμάτων επεξεργασίας οπτικοακουστικού υλικού (Photoshop, illustrator, κλπ)
  • Προϋπηρεσία σε επικοινωνία περιβαλλοντικών θεμάτων.
  • Προϋπηρεσία στον χώρο των μη κυβερνητικών οργανώσεων.
  • Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας (πέραν των Αγγλικών).
  • Ομαδικό πνεύμα και κουλτούρα συνεργασίας, καθώς ο ρόλος απαιτεί διατμηματική εμπλοκή με μεγάλες ομάδες και διαφορετικά αντικείμενα σε ελληνικό και διεθνές επίπεδο.

Χαρακτηριστικά θέσης

Η θέση αφορά πλήρη απασχόληση με έδρα στην Αθήνα. Απαιτεί αρκετά – και συχνά πολυήμερα - ταξίδια στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Πέραν των τακτικών αποδοχών και της κάλυψης των άμεσων εξόδων της εργασίας, παρέχεται επιπλέον ιδιωτική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

Διαδικασία αίτησης

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και μία συνοδευτική επιστολή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι και 31 Αυγούστου 2020.

Τόσο το βιογραφικό όσο και η συνοδευτική επιστολή πρέπει να υποβληθούν στα ελληνικά και στα αγγλικά και να καλύπτουν ξεκάθαρα όλα τα αντικείμενα που αναφέρονται παραπάνω σχετικά με το προφίλ του υποψήφιου.

Το WWF Ελλάς ακολουθεί την πολιτική των ίσων ευκαιριών. Όλοι οι υποψήφιοι αντιμετωπίζονται με ισότητα και σεβασμό ανεξαρτήτως φύλου, φυλής, εθνικής καταγωγής, οικογενειακής κατάστασης, κατάστασης υγείας, ηλικίας, αναπηρίας, σεξουαλικού προσανατολισμού, θρησκείας και πολιτικών πεποιθήσεων.

Θέσεις εργασίας στην ομάδα Άμεσου Διαλόγου (direct dialogue)

Πληροφορίες και αίτηση εδώ.

Μοιράσου το με φίλους