ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συνεργάτης/ιδα τομέα για την αλιεία

Το WWF Ελλάς αναζητά συνεργάτες που να αγαπούν τη θάλασσα και να έχουν την όρεξη και τις δυνατότητες να βουτήξουν στα νερά της ελληνικής αλιείας! Στόχος μας είναι να συνεχίσουμε να αλλάζουμε τη διαχείριση της αλιείας στην Ελλάδα, βάζοντας τους αλιείς στο επίκεντρό της.

Περιγραφή θέσης

Η θέση αφορά στη διαχείριση της παράκτιας αλιείας, σε συνεργασία με αλιείς και άλλους εμπλεκόμενους, με έμφαση στη συμμετοχικότητα και τα επιστημονικά δεδομένα. Πρόκειται για θέση πλήρους απασχόλησης, με έδρα την Αθήνα και με πολλές μετακινήσεις και ταξίδια.

Οι συνεργάτες μας θα είναι υπεύθυνοι για:

  • Ανάλυση και χαρτογράφηση της κατάστασης της παράκτιας αλιείας και των άμεσα εμπλεκόμενων
  • Στενή συνεργασία με αλιείς, αλλά και με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς αναφορικά με την αλιευτική διαχείριση
  • Διοργάνωση σεμιναρίων κατάρτισης και συναντήσεων αναφορικά με την αλιευτική διαχείριση

Απαραίτητα προσόντα:

  • Βασικές σπουδές σε αντικείμενο συναφές με τη θαλάσσια βιολογία, την ιχθυολογία ή τη διαχείριση της πρωτογενούς παραγωγής
  • Εμπειρία σε προγράμματα σχετικά με αλιεία, καθώς και σε συνεργασίες με αλιείς
  • Πολύ καλή γνώση της ελληνικής αλιείας
  • Άριστη ικανότητα επικοινωνίας σε γραπτό και προφορικό λόγο στα ελληνικά και τα αγγλικά
  • Άριστες γνώσεις χρήσης Η/Υ
  • Δυνατότητα συχνών μετακινήσεων και εργασίας εκτός έδρας
  • Ικανότητα καλής συνεργασίας στο πλαίσιο ομάδας
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών

Επιθυμητά προσόντα:

  • Γνώση του σχετικού εθνικού και ευρωπαϊκού θεσμικού πλαισίου και των πολιτικών αλιείας
  • Μεταπτυχιακές σπουδές σε σχετικό αντικείμενο
  • Εμπειρία σε διαδικασίες συμμετοχικής λήψης αποφάσεων και διαπραγμάτευσης
  • Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας
  • Συμμετοχή σε δράσεις περιβαλλοντικών οργανώσεων

Αν ενδιαφέρεστε, παρακαλούμε να στείλετε το βιογραφικό σας, καθώς και μια επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., σημειώνοντας στο θέμα τον κωδικό FISH12 μέχρι τις 15/9/17.

Θέσεις εργασίας στην ομάδα Άμεσου Διαλόγου (direct dialogue)

Πληροφορίες και αίτηση εδώ.

Μοιράσου το με φίλους